ABC bezpieczeństwa i ochrony danych w internecie

      Możliwość komentowania ABC bezpieczeństwa i ochrony danych w internecie została wyłączona

W internecie jest dużo tematów z zagadnień bezpieczeństwa i ochrony danych w Internecie. Ten temat będzie dotyczyć podstaw i szczególnie kieruję  do osób mało obeznanych w tym temacie.

Na mojej stronie pisałem o przechowywaniu haseł a właściwie o nie przechowywaniu w miejscach niedozwolonych np: w zwykłych plikach tekstowych będące w moich dokumentach, czy na pulpicie. To przecież jest oczywiste! W tym temacie o tym nie będę pisał, bo już pisałem, wystarczy poczytać o tym na mojej stronie.

Jak już wspomniałem o hasłach i ich przechowywaniu, zapisywaniu, to zacznę od przeglądarek internetowych.

Przeglądarki internetowe i hasła

Każdy potrafi zainstalować przeglądarkę, ale żeby dobrze skonfigurować, to już nie. Zaraz po zainstalowaniu lub o ile tego jeszcze nie robiliśmy, to wyłączmy pamiętanie danych w formularzach i zapamiętanie haseł! Niedoświadczeni użytkownicy lub mało obeznani, tego nie robią i zapisują, bo wygodnie! A tak to jest zwykłe lenistwo!

Zawsze korzystajmy z najnowszej wersji przeglądarki i wtyczek!

Posiadanie antywirusa lub pakietu zabezpieczającego

Spotkałem się wiele razy z osobami, którzy nie mając programu antywirusowego, mówili „po co mi antywirus, przecież korzystam z zaufanych stron, które znam i korzystam do dziś”. To jest tylko wymówka i też lenistwo, a jak będzie problem z systemem i komputer nie uruchomi się, to już jest tragedia.

Sam antywirus nie pomoże, też trzeba  posiadać inny program, który usunie inne szkodliwe programy i takim programem jest ADW Cleaner, polecam! Jest prosty i darmowy.

Użytkownicy są przyzwyczajeni do darmowego oprogramowania i fakt, darmowe antywirusy wykryją wirusy, ale nie zawsze i nie zawsze skutecznie usuną, dlatego wspomniałem wyżej o dodatkowym oprogramowaniu.

Jakie polecam antywirusy z darmowych? Na pewno nie Avast!!!!!, ponieważ jest dziurawy i przeważnie daje fałszywe alarmy. Lepszym jest AVG antywirus a jeszcze lepszym jest darmowa wersja antywirusa wydana przez Kaspersky Lab. Tylko jest w wersji angielskiej.

Moim zdaniem, lepiej zakupić antywirus niż mieć darmowy, który nie wszystkie funkcje ma aktywne lub nie zawsze wykryje podejrzane infekcje.

I jeszcze jedno…..

Co do odwiedzania stron internetowych, to musimy uważać na jakie strony wchodzimy i wystarczy, że mamy nieaktualną wersję flash i już możemy nabrać syfu, tak jak w przypadku nieaktualnej wersji Java.

Programy antywirusowe, nie wykrywają wersji programów w komputerze, to my musimy oto zadbać! To samo dotyczy poczty elektronicznej i czytania wiadomości, które zawierają różne załączniki i linki. Prosta zasada, nie znasz = nie czytaj -> kasuj! I tyle:)

Czy to wszystko i już będziesz bezpieczny? Nie!!! To co napisałem, są informacjami podstawowymi, ale jak dostosuje się do wyżej wymienionych porad, to będzie minimum, które ochronią nas i zabezpieczą. Jeżeli chcemy mieć kontrolę nad przepływem danych z i do internetu, to można mieć jeszcze firewall, czyli pakiet zabezpieczający. Tylko zależy od osoby, miejsca w jakim trzeba to posiadać. Dla zwykłego zjadacza chleba, spokojnie starczy sam antywirus:)