O edytorach dla programistów – Sublime Text 3 i Visual Studio Code

      Możliwość komentowania O edytorach dla programistów – Sublime Text 3 i Visual Studio Code została wyłączona

W poprzednim temacie pisałem o edytorze Notepad++ i wtyczkach. Tym razem postanowiłem, aby napisać o zupełnie innych edytorach, ale też już o nich pisałem, a nimi są: Sublime Text 3 i Visual Studio Code.

Tworzę strony w Notepad++, w Sublime Text 3 i Visual Studio Code.  Każdy edytor ma swoje plusy i minusy. Ale zostawmy Notepad++, gdyż pisałem o tym edytorze.

Sublime Text 3

Jak widać na powyższym zdjęciu, po skonfigurowaniu edytora, dodałem wtyczki i ustawiłem motyw. Domyślnie lewa część jest jasno szara. Ustawiając motyw, też (co widać na zdjęciu) zmieniła się lewa część, która odpowiada za wyświetlanie katalogów i plików projektów, w których tworzymy strony lub aplikacje internetowe. Dodam, że nie zmieniłem wyglądu, tylko dlatego, bo nie podoba mi się odcień szary, ale zmieniłem, dla lepszej czytelności. Jeżeli chodzi o wygląd edytora, to już kwestia gustu.

Pisanie w tym programie, to czysta przyjemność, kolorowanie składni, wtyczki lepiej, ba!, dużo lepiej działają niż w opisanym przeze mnie Notepad++, i tu mam na myśli Emmet. Nie oznacza, że w Notepad++ nie da się tworzyć stron, bo da się, ale czasem trzeba przejść lub skorzystać z innego programu.

Jednym zdaniem, wypróbuj i sam zobaczysz, że warto w tym programie pisać. Jedyną bolączką jest to, że trzeba zapłacić, aby nie dostawać powiadomień o kupnie.

Visual Studio Code

Jeżeli ktoś zadałby mi pytanie, czy jest edytor, który byłby alternatywą dla płatnego Sublime Text 3, to teraz powiedziałbym, że tak, jest a nim jest Visual Studio Code. Poniżej przedstawiam dwa zrzuty.

Okno startowe

Visual studio Code, po uruchomieniu, pokazuje okno startowe, co widać powyżej. Ma bogatą ilość wtyczek, emmet świetnie działa, nawet wg.mnie lepiej niż w ST3, ale takie mam wrażenie. Kolorowanie składni nie jest tak kolorowe jak w ST3, ale to kwestia motywu, czy kolorów, jak dla mnie dobrze koloruje składnię:)

Visual Studio Code – kolorowanie składni

Tak jak w ST3 i Visual Studio Code, możemy zainstalować wtyczkę, która pokazywała by ikony plików. Oba edytory są bardzo dobre!

Podsumowanie

Na pewno znajdą się takie osoby, które napiszą, że dużo lepszym programem jest np: PHP Storm, ale nie pisałem w tym programie, więc nie mogę napisać, jak w nim się tworzy. Jedynie pisanie, że Notepad++, Sublime Text 3 lub Visual Studio Code są słabymi, przestarzałymi (prędzej Notepad++), to tylko świadczy o osobie, że nie przypadła do gustu, ale niech nie pisze, że taki program jest beznadziejny lub słaby. A już na pewno, że jest przestarzały! Ja napisałem swoje zdanie i moją opinię. I tyle!

Na koniec, do edytora Sublime Text 3 jeszcze wrócę.