Instalacja WordPress na serwerze lokalnym

      Możliwość komentowania Instalacja WordPress na serwerze lokalnym została wyłączona

Przyszedł czas na omówienie i pokazanie, jak odbywa się instalacja WordPress na serwerze lokalnym. A serwer, jaki wybrałem to XAMPP, który ma już w sobie bazę danych, php i nadaje się bardzo dobrze pod systemy CMS, jak i na własne aplikacje internetowe. Instalację WordPress pokazuję w krokach, ale instalacja wygląda tak samo, jakbyśmy instalowali na hostingu. Zapraszam

Poprzednie tematy o WordPress dotyczyły plików i schematu budowy systemu CMS WordPress. Też w ostatnim temacie poświęcony plikom WordPress, napisałem, że przed instalacją trzeba utworzyć bazę danych dla WordPress.

Zakładam, że czytelnik/czytelniczka pobrał plik i rozpakował w docelowym miejscu, jakim jest katalog na hostingu np: www( o ile jest taki katalog) lub na lokalnym serwerze (np:xampp) w htdocs/www/ tu katalog WordPress. Przynajmniej, ja tak robię, ale też można utworzyć katalog w htdocs i zainstalować bez żadnego problemu system WordPress. 

I tu uwaga! Jak pisałem w poprzednim temacie, przed instalacją WordPress, należy utworzyć bazę danych. Domyślnie w formularzu instalacji jest podana nazwa wordpress, ale zaleca się ze względu bezpieczeństwa, aby nadać inną nazwę, niż wordpress. Aby utworzyć bazę danych, należy (tu napiszę, jak jest na lokalhost) w pasku url  wpisać localhost/phpmyadmin i tam utworzyć bazę danych. Jeżeli przenieśliśmy bądź skopiowaliśmy wszystkie pliki do katalogu, to należy przejść pod adres, gdzie są nasze pliki WordPress, przykładowo, jeżeli utworzyliśmy katalog w htdocs/www/wordpress, to należy w pasku url przeglądarki wpisać localhost/www/wordpress i pokaże nam się okno powitalne, jakie jest pokazane poniżej:

Nic nam nie pozostanie, jak tylko kliknąć na przycisk „Zaczynajmy”, i przechodzimy do kroku pierwszego, gdzie ukaże nam się formularz, w którym trzeba podać nazwę użytkownika i hasło bazy danych oraz wybrać prefix tabel. Domyślnie jest wp_, ale możemy wybrać inny.

Adresu serwera nie ruszamy i pozostawiamy bez zmian. Jeżeli przed tym krokiem, nie mamy utworzonej bazy danych, to po prostu pojawi się błąd.  W kolejnym kroku pokaże się krótki komunikat o tym, że wprowadzone dane są poprawne i można przejść do uruchamiania instalacji WordPress.

Tu nie ma co się zastanawiać i klikamy na przycisk uruchomienia instalacji WordPress. W drugim kroku, pojawi się kolejny formularz, w którym trzeba napisać, jak ma nazywać się nasza strona, nazwa użytkownika i hasło. Jest też generator hasła, ale gdy wybierze się wygenerowane hasło, to najlepiej zapisać gdzieś w notatniku. Zalecam w ramach testów wpisać krótkie hasło, pod warunkiem, że instalujemy na lokalnym serwerze a nie na hostingu!

Dodatkowo, podajemy, ale nie musimy podawać, gdy instalujemy na lokalnym serwerze adres email. I koniecznie, to jest bardzo ważne, jeżeli instalujemy na hostingu, aby zaznaczyć opcję, „Proś wyszukiwarki o nieindeksowanie tej witryny”. Polega na tym, że jak tworzy się stronę, to aby  roboty Google nie indeksowały pustej strony. I jeżeli wszystko przebiegnie bez problemu, to pokaże się okno z sukcesem.

I teraz wystarczy zalogować się przy wybranej nazwie użytkownika i haśle. Po zalogowaniu pokaże nam się panel administracyjny zwany kokpitem.

I gotowe, możemy działać tworząc swoją stronę. I tu kolejna moja uwaga. Ja nie będę opisywał każdej opcji, jaka jest w menu kokpitu, ponieważ jest sporo książek dotyczący obsługi tego systemu. Jak miałbym to robić, to napisałbym książkę lub pisał moduły na zasadzie, że moduł 1 – instalacja, moduł 2 – baza danych itd.

Kolejny temat będzie dotyczyć phpmyadmin, gdzie pokażę bazę danych WordPress i strukturę tabel oraz pokaże, jak stworzyć bazę danych.