W poprzednim temacie przedstawiłem instalację WordPress’a w kilku krokach. Jednak podczas instalacji trzeba utworzyć bazę danych, aby ukończyć instalację. Jak wygląda struktura bazy danych w WordPress? W tym temacie pokażę tabele zaraz po świeżej instalacji tego systemu.
Można powiedzieć lub zadać pytanie. Po co mi wiedza o bazie danych WordPress, gdyż będzie się pisało teksty, dodawało pliki multimedialne lub inne pliki np: graficzne, czy w pdf. Dla początkującej osoby, nie jest wymagająca taka wiedza o bazie, ale wiedząc i mając możliwość zalogowania się do bazy danych, to taka wiedza może być potrzebna.
W tym temacie, nie będę omawiał wszystkich tabel bazy danych WordPress. Jedynie pokażę, tabele bazy i napiszę, które z nich są najbardziej istotne.

Struktura bazy danych WordPress po świeżej instalacji.
Na powyższym zrzucie widać strukturę tabel bazy danych WordPress. Czerwoną strzałką wskazuję na nazwę bazy danych wpsite2, która odpowiada za daną stronę. I czas napisać o wyżej wspomnianych tabelach, które są istotne. Wymienię tylko trzy, o to one:
- tabela wp_users – zawiera dane, które podaliśmy w trakcie zakładania konta/rejestracji
- tabela wp_posts – zawiera wszystkie tematy, jakie piszemy
- tabela wp_comments – jak nazwa wskazuje, przechowuje wszystkie komentarze
Może ostatnia tabela z komentarzami nie jest aż tak istotna, jak dwie pierwsze, a szczególnie pierwsza, to pisząc własną wtyczkę może być bardzo taka wiedza przydatna. Nie jest to temat, aby szczegółowo opisywać każdą z tabel osobno.
Natomiast, dość istotna jest tabela pierwsza wp_users. Jeżeli wpisaliśmy omyłkowo zły adres email, i wybierając zapomniałem hasła nie działa, to najlepiej zalogować się do panelu admina (gdy mamy stronę na hostingu). I przejść do bazy WordPress (jeżeli mamy wiele baz, to wybieramy tę, na której zainstalowana jest strona na WordPress), a następnie przejść do wp_users i zmienić hasło.
I teraz uwaga! aby zmienić taką metodą hasło, nie wystarczy metoda md5, SHA-1/2, passowrd_hash, czy bcrypt. WordPress ma inną metodę hashowania haseł, dlatego najlepiej przejść na stronę, która prawidłowo wygeneruje hasło. I taką stroną jest: https://codebeautify.org/wordpress-password-hash-generator.
Do tworzenia haseł na WordPress, będę wracał. Taka metoda zmiany hasła jest również przydatna, gdy nam ktoś zmieni hasło, to wtedy możemy zmienić w tabeli. Oczywiście, można stworzyć samemu taki generator, ale to pokażę w osobnym temacie.
Na zakończenie mogę napisać, że przeglądanie bazy WordPress nie szkodzi funkcjonowaniu strony, o ile nic tam nie zmieniamy! I również można napisać, że posiadanie na hostingu stronę, która jest oparta na WordPress, i mieć dostęp do bazy danych jest dużym plusem, niż w przypadku posiadania strony na wordpress.com. Z tym może być różnie.