Którą wersję WordPress wybrać? WordPress.com vs. WordPress.org

      Możliwość komentowania Którą wersję WordPress wybrać? WordPress.com vs. WordPress.org została wyłączona

Na ten temat powstało dużo tematów mówiących, którą wersję WordPress wybrać. Postanowiłem, że też o tym napiszę. Jeżeli nadal nie wiesz, który WordPress wybrać, to zapraszam do tematu.

wordpress.com vs. wordpress.org

źródło: własna grafika, logo https://www.cleanpng.com

To jaką wersję WordPress potrzebujesz, to zależy wyłącznie od Ciebie i Twoich wymagań, co do swojej strony, którą będziesz prowadzić. Jeżeli nie jesteś osobą techniczną, nie wiesz nic o konfiguracji systemu WordPress, a chcesz prowadzić tylko stronę, i ważne, bez reklam! Możesz wybrać WordPress.com, ale w wersji płatnej.  Natomiast, jeżeli jesteś osobą techniczną, programujesz lub tworzysz strony i znasz dobrze system WordPress (od strony technicznej), to w wybierz WordPress.org. Dla ułatwienia decyzji, napiszę krótko o tych wersjach.

WordPress.com

wordpress.com

Zrzut WordPress.com

Zacznę od wersji bezpłatnej. W wersji free, można prowadzić bloga, ale nie możesz instalować wtyczek, pluginów. Dodatkowo w wersjii free jest mała ilość darmowych motywów graficznych. W wersji bezpłatnej wyświetlają się reklamy ( pod postem lub w środku) i dodatkowo widnieje górna belka o stworzeniu strony na WordPress.

Jeżeli wybierze się wersję płatną, to można mieć dostęp do większej ilości wtyczek i mieć możliwość instalowania, ale to zależy od wybranej wersji płatnej. Dodatkowo, masz już certyfikat SSL. Tak jak w każdym hostingu, możesz wykupić domenę .pl i mieć zamiast  nazwa_strony.wordpress.com na nazwa_strony.pl

To rozwiązanie jest przydatne dla osób, którzy nie chcą mieć własnego hostingu, martwić się o konfigurację a chcą tylko płacić za prowadzenie wybranej wersji.

WordPress.org

wordpress.org

WordPress.org – zrzut strony

Tu ma się szerokie pole w konfigurowaniu i zarządzaniu stroną! Jak to się mówi, jesteśmy sterem i żeglarzem, i możemy robić co tylko chcemy. Jedynie czego będziemy musieli potrzebować, to hosting za który będziemy płacić + wykupiona domena np: .pl i zainstalowany certyfikat SSL. I sama paczka, którą pobieramy właśnie ze strony WordPress.org.

Niektóre hostingi już na starcie przy zakładaniu domeny, mają włączony certyfikat SSL. Jeżeli nie masz w swoim pakiecie (płatnym) darmowego certyfikatu Let’s encrypt, to musisz wyższy pakiet zakupić lub zmienić hosting.

Mając wykupiony hosting, możesz dowolną ilość wtyczek, motywów instalować. Możesz stworzyć dodatkowe oddzielne strony i nie koniecznie powiązane z WordPress.

W wykupionym hostingu masz możliwość stworzenia wiele baz danych i masz też większą pojemność, ale uwaga, to zależy od twojego pakietu.

Podsumowanie

WordPress.com, w wersji bezpłatnej ma się ograniczone możliwości. W wersji płatnej można mieć większe możliwości, ale tu będzie zależeć od wyboru pakietu, który ma przydzielony rozmiar dysku. Natomiast w wersji WordPress.org, mamy nieograniczone możliwości. Ograniczać może jedynie cena wybranego pakietu i możliwości.

Niektóre pakiety w hostingach są droższe i posiadają ochronę przed atakami DDoS i mają dużą przestrzeń dyskową.

Wybór należy do Ciebie.