Linux – którą dystrybucję wybrać?

      Możliwość komentowania Linux – którą dystrybucję wybrać? została wyłączona

Linux od zawsze był znanym systemem, w którym wszystko robi się za pomocą konsoli oraz jest trudny w konfiguracji, instalacji i w obsłudze dla przeciętnego użytkownika. A jak jest dziś, i czy na pewno linux jest trudny w obsłudze? Zapraszam.

Dystrybucje Linuxa – własna grafika

Linux kiedyś…

Pamiętam, jak uczyłem się linuxa (początki lat 2000), to partycjonowanie dysku, instalacja i partycja wymiany były czarną zmorą, to sama instalacja kiedyś, nie była trudna. Dziś prawie każdą dystrybucję możemy zainstalować graficznie a nie tylko za pomocą konsoli. Dlaczego prawie każdą? Arch Linux jest przykładem, że taką dystrybucję instaluje się w konsoli a nie graficznie, i nie jest zalecany dla początkujących.

Grafika w poście tematu i dystrybucje linuxa

Na powyższej grafice tematu, są przedstawione pięć dystrybucji, co nie znaczy, że trzeba tylko te dystrybucje brać pod uwagę, czyli idąc od lewej: Ubuntu, Kubuntu, Mint, Zorin i Fedora. jest dużo więcej dystrybucji takich jak np: Debian, Deepin, Pop OS!, Manjaro, OpenSuse, MX Linux oraz wspomniany wyżej Arch Linux.
Czy to wszystko? Nie! jest dużo dużo więcej dystrybucji Linuxa. Chociażby Ubuntu ma tyle odmian, że spokojnie można sobie wybrać taki, jaki nam odpowiada.

Dystrybucja to nie wszystko. Liczy się też środowisko graficzne!

Oprócz wyboru wybranej dystrybucji Linuxa, należy też brać pod uwagę środowisko graficzne, a takich nie jest mało. Wśród popularnym środowisk graficznych (wymienię kilka) są: Gnome, Cinnamon, Mate, XFCE oraz KDE Plasma itp. Wybierając środowisko graficzne, to oprócz wyglądu trzeba wziąć pod uwagę nasz sprzęt. Nie każdy sprzęt a szczególnie te stare udźwigną Gnome lub KDE, ponieważ są to ciężkie środowiska graficzne. Prędzej na stare komputery nadają się takie środowiska graficzne, jak: Mate, XFCE i Cinnamon, choć z tym ostatnim też mogą być problemy, ale to zależy od naszego sprzętu.

Jakie komputery pod Linux’a?

Odpowiedź brzmi, nowe i stare, ale z pewnym wyjątkiem. Jeżeli nasz komputer jest bardzo stary, tzn. kupiony był 20 lat temu, to żadna! Dlaczego żadna? To zależy od specyfikacji. Najlepiej instalować na komputerze, który ma minimum 4GB RAM, procesor powyżej 1GHz lub dużo szybszy i szybki dysk twardy. W starszych komputerach, najlepiej wymienić dyski twarde na dyski SSD, ponieważ szybciej będzie uruchamiać się system.

I na zakończenie

Jeżeli chcemy poznać ranking systemów Linux( choć nie radzę się tym sugerować) i zobaczyć, jak wygląda pulpit danego linuxa, to warto wejść na stronę tutaj. Tam możemy po wejściu na wybraną dystrybucję zobaczyć opis systemu w wersji angielskiej.
Czy warto linuxa instalować? Moim zdaniem tak, a tym bardziej, jeżeli mamy dość Windowsa i tych aktualizacji, które czasem doprowadzają, że system się wywala. Ja mam na starym laptopie zainstalowany Linux Mint i dobrze działa oraz mam dwa komputery z Windows 10 pro.