Pliki WordPress są ważne, o ile zamierzamy tworzyć strony lub mieć taką stronę, aby wiedzieć, za co odpowiada dany plik lub katalog. W poprzednim temacie pokazałem na diagramie proces ręcznej instalacji WordPress’a. Teraz czas pokazać, jak wyglądają pliki i katalogi po ich uprzednim rozpakowaniu.
Po rozpakowaniu mamy jeden katalog o nazwie WordPress. Można taki katalog przesłać razem z plikami i katalogami na serwer i zacząć instalację. Ja preferuję przesłać zawartość katalogu wordpress. Po wejściu do katalogu wordpress, mamy trzy katalogi i resztę plików, co pokazuję na poniższym obrazku.
Trzy katalogi to:
wp-admin – odpowiada za działanie panelu administracyjnego, czyli za cały kokpit, i nie należy nic w tym katalogu zmieniać!
wp-content – odpowiada za zawartość naszej strony. Wtyczki, pluginy, motywy i to co wgrywamy do multimediów przed edytor Gutenberg, czyli wszelkie zdjęcia, pdf itp. W tym katalogu są trzymane.
W katalogu wp-content są takie podkatalogi, jak:
plugins – zawiera wszelkie pluginy,
themes – wszystkie motywy
uploads – wgrane pliki
Trzeba pamiętać, że każda nazwa wtyczki i motywu ma swój katalog, w którym znajdziemy kolejne pliki, ale o nich będę mówił w innym temacie np: dotyczące ustawień motywu.
wp-includes – w tym katalogu są wszelkie pliki odpowiadające za prawidłowe działanie systemu WordPress.
Omówiłem katalogi. Jak wyżej widać na przedstawionym obrazku jest dużo plików, ale tylko trzy są najważniejsze, gdyż reszta mimo że jest ważna, nie będzie tak wykorzystywana przez użytkownika. Mowa tu o pliku wp-login, wp-config-sample i plik .htaccess, którego nie widać na powyższym obrazku, gdyż jest tworzony w momencie instalacji WordPress.
Dlaczego te trzy, a w zasadzie dwa? Ponieważ plik wp-config odpowiada za ustawienia naszego WordPress’a. Możemy tak ustawić WordPress, jako strona multisite. Możemy wyłączyć edytora motywu, co jest zalecane.
Natomiast wp-login, odpowiada za stronę z formularzem logowania do kokpitu WordPress. Czytelnik może teraz zastanawiać się, dlaczego tylko te trzy pliki są ważne, a nie wszystkie. To znaczy, że może je usunąć? Nie, nie może usunąć, ale są ważnymi do działania systemu WordPress. Wspomniałem o trzech plikach, ponieważ najczęściej będą używane z czasem, a najczęściej będzie wyżej wspomniany plik wp-login.
Aby bardziej zobrazować strukturę plików i katalogów w WordPress, poniżej przedstawiam diagram pokazujący, pliki i katalogi.

Opracowanie własne
I jeszcze ważna sprawa, jeżeli chodzi o instalację. Na pierwszym obrazku widać wp-config-sample.php. Zanim zaczniemy przenosić pliki na serwer i instalować, to najpierw trzeba zmienić nazwę z wp-config-sample na samo wp-config. Jak tego nie zrobi się, to mogą powstać błędy.
I pamiętajmy, aby przed instalacją utworzyć bazę danych, w przeciwnym wypadku nie zainstaluje się WordPress, o czym wspomniałem w poprzednim temacie, dotyczący procesu instalacji WordPress’a.
W kolejnym temacie pokażę instalację ręczną systemu WordPress.