Temat rzeka, powstało w Internecie tyle tematów, gdzie nazywano tematy Windows vs Linux, dodając jeszcze pytania, który lepszy lub który wybrać. A który wybrać i na którym pozostać, to w tym temacie o tym napiszę.
Sam korzystam z Windows 10 pro, i jak narazie, nie zamierzam przesiadać się na Windows 11, mimo, że za kilka miesięcy ten system straci wsparcie. Na jednym komputerze (laptopie starym) mam Linux Mint, ale też mam na maszynie wirtualnej też Linuxa. I aby odpowiedzieć na pytanie, który system wybrać? Czy Windows, czy Linux, to musimy sobie odpowiedzieć na pytanie zasadnicze. Jakich programów potrzebujemy oprócz samego systemu?
Początkujący zawsze szukają innych odpowiedzi zadając pytanie, jakie są różnice między tymi systemami. Nie tylko początkujący, ale również szukają takie osoby, którym znudził się ten system lub mają dość napraw po ciągłych aktualizacjach systemu Windows.
Dlatego, aby odpowiedzieć na pytanie, które najczęściej pada w Internecie na forach lub portalach społecznościowych, a takim pytaniem jest o różnice między Windows a Linux, poniżej przedstawiam tabelę porównań obu systemów, która mówi jasno, co i jak. Na koniec napiszę jeszcze o oprogramowaniu na oba systemy.
- Jeżeli chodzi o sterowniki, to instalacja drukarki HP, nie była problematyczna. Natomiast są problemy ze sterownikami kart graficznych NVidia. Zanim zainstalujemy dany sterownik, to najlepiej sprawdzić na stronie producenta, czy dał na system Linux.
- W Linux jest wiele interfejsów graficznych. Od popularnego Gnome, KDE Plasma, XFCE po Cinnamon, i wiele innych.
- Nie wszystkie dystrybucje są dla początkujących, i mogą sprawić duży kłopot. Najlepiej wybrać Linux Mint, Ubuntu, czy Zorin, które są łatwe w obsłudze.
- Nie każda dystrybucja jest łatwa w instalacji, np.: Arch Linux instaluje się inaczej niż inne dystrybucje.
Jeżeli chodzi o oprogramowanie na Linux, to niestety, będziemy musieli się pogodzić, gdyż nie wszystkie programy, jakie są na system Windows są dostępne na Linux. Przykładowymi programami mogą być programy Adobe, jak i do montażu filmów (nie mam na myśli darmowych).
Jeżeli chodzi o gry, większość a na pewno wszystkie gry są tworzone na Windows, co nie znaczy, że nie ma gier na Linuxa, bo są i nie jest ich mało.
Podsumowując, Linux nie jest straszny, tylko trzeba się przyzwyczaić do nowego wyglądu. Zawsze można zrobić tak, że tych programów, których nie ma na Linux, a potrzebujemy do pracy, to możemy wtedy używać systemu Windows. Natomiast, na co dzień możemy używać Linuxa;) Chyba, że na co dzień, to właśnie praca, to już sam sobie odpowiedziałeś/aś.
Decyzja należy do Ciebie!