Od ponad dekady WordPress zmienił się na tyle, że nie tylko można pisać swoje teksty, ale można zamienić zwykłego bloga w całkiem profesjonalną stronę, na której można zarabiać. W tym artykule napiszę, czym jest WordPress i jakie są możliwości oraz jaka jest budowa takiego systemu.
Kiedy pojawił się system WordPress, a raczej jego pierwsze wersje, to nie miał tyle możliwości, jakie ma teraz. Ja poznałem WordPress, kiedy była wersja 3. Nie było czarnego menu, a był jasny szary. Mało pluginów było, jak i też motywów. Początkowo, WordPress był i jest systemem blogowym, i o tym należy pamiętać. Dlaczego? Zaraz po zainstalowaniu, mamy domyślny układ, charakterystyczny na bloga. Po jednej stronie są wpisy a po drugiej widgety (wyszukiwarka, archiwum, kalendarz itp.). Też zmieniała się z czasem struktura plików, ale nie katalogów. Jak były trzy katalogi, to tak do dziś zostało. W początkowych wersjach systemu WordPress, był edytor klasyczny, a od wersji piątej, twórcy zamienili edytor klasyczny na edytor blokowy zwany Gutenberg, który pozwala na większe możliwości niż pisanie samych artykułów.
Tworzenie stron w starszych wersjach CMS WordPress
Nie było page builderów takich jak Elementor czy SiteOrigin lub podobnych, tak, jak nie było edytora Gutenberg. Wtedy, ale też dziś, zradziej, tworzyło się od zera. Polegało na utworzeniu plików motywu i wklejaniu kodu php na podstawie dokumentacji WordPress. Trzeba było pamiętać, aby dobrze pasek WordPress się wyświetlał, motyw i wszelkie widgety lub pluginy, co bywało irytujące. Jak wyżej napisałem, do dziś czasem tak się tworzy, ale wyparły page buildery i sam edytor Gutenberg, który pozwala stworzyć dobre strony.
W takim razie, skoro wspomniałem, że struktura plików zmieniła się, ale nie ilość katalogów, to jak można przedstawić schemat lub budowę systemu CMS WordPress? Poniżej przedstawiam uproszczoną budowę.

Uproszczona budowa systemu WordPress – własna grafika
Na samym początku są pliki, które odpowiadają za działanie samego systemu WordPress. Idąc dalej, są wtyczki i szablony, w których jest wyświetlany motyw graficzny naszej strony. Co prawda, widgety lub pluginy, to też pliki, ale są wyświetlane w motywie strony. Kolejny punkt, to wygląd naszej strony, który możemy dostosować do własnych potrzeb. Każdy motyw ma swoje ustawienia, i na samym końcu jest prezentowanie treści i grafik na naszej stronie.
I tu jest pewna uwaga co do szablonów WordPress, gdyż szablon to układ domyślny bloga, co już o tym wspomniałem. Jednak czytelnik może odnieść wrażenie, że powyższa grafika jest błędna, bo w motywie ustawiamy szablon naszej strony a nie na odwrót. Dlatego, ja piszę o domyślnym szablonie, jaki jest zaraz po zainstalowaniu systemu CMS WordPress, a nie, jak jest podczas ustawień szablonu w edycji motywu.
A jakie możliwości daje WordPress? Oprócz prowadzenia strony blogowej i tworzenia stron przy wykorzystaniu edytora Gutenberg lub page builderów, można również zamieć WordPress w sklep internetowy. Można dodać forum i systemy płatności, co przydaje się bardzo w tworzeniu sklepów Internetowych. I dziś a raczej nie od dziś, a od jakiegoś czasu, w WordPress możemy integrować AI, gdzie możemy stworzyć dowolne treści i wkleić na naszą stronę. Jednak ja za tym nie przepadam, i uważam za pójście na łatwiznę!
To tyle w tym temacie;)