Aplikacje bazodanowe w wersji online

      Możliwość komentowania Aplikacje bazodanowe w wersji online została wyłączona

Jakiś czas temu pisałem o aplikacjach bazodanowych, z jakich możemy korzystać instalując w systemie operacyjnym. Od jakiegoś czasu i nie od dziś, również są narzędzia, edytory do obsługi baz danych. Są darmowe i te płatne. Ja skupię się na tych bezpłatnych.

aplikacje bazodanowe online

Aplikacje bazodanowe. Własna grafika

Aplikacje bazodanowe  w wersji online, bez możliwości instalacji w systemie operacyjnym są dobrym rozwiązaniem dla początkujących, którzy chcą wykonać przykładowe zapytania na tabelach, jakie są dostępne w aplikacji lub zaimportować własne. Jest dużo takich aplikacji bazodanowych. Wybrałem kilka i teraz w skrócie je przedstawię.

SQL Lite Online

Pierwsze narzędzie znajduje się pod tym adresem https://sqliteonline.com/ i jest wg.mnie bardzo dobrym narzędziem, gdyż jest  wiele baz dostępnych, ale mała uwaga!, mają tylko po jednej tabeli w zależności, jaką bazę wybierze się.

Zrzut aplikacji SQL LIte online

Programiz – SQL Online Editor

Na stronie https://www.programiz.com/sql/online-compiler/, jest kolejny edytor sql do obsługi baz danych, z tym że,  tutaj mamy przykładowe tabele, gdzie można wykonać przykładowe zapytania w języku sql, co pokazuję na poniższym rysunku.

Na stronie https://www.programiz.com/sql/online-compiler/ jest widoczny edytor sql online

SQL Fiddle

Kolejne narzędzie, które moim zdaniem, jest mniej czytelne, ale też jest przydatne. Umożliwia załadowanie schematu tabel sql i wykonanie zapytań. Aby stworzyć schemat, należy stworzyć tabelę i wprowadzić przykładowe dane. Jeżeli zrobimy, to w drugim oknie po prawej, będziemy mogli uruchomić skrypt po kliknięciu przycisku Run SQL. Narzędzie jest dostępne pod tym adresem http://sqlfiddle.com/. I przedstawiam na poniższym rysunku.

SQL Fiddle – narzędzie bazodanowe – zrzut

Przedstawiłem tylko trzy, gdyż wszystkich nie ma sensu przedstawiać i omawiać. Tego typu narzędzia są dobre w celu sprawdzenia wielu zapytań, sprawdzić jak działa itd. Ale takie narzędzia nie są dobrym rozwiązaniem do dłuższej nauki języka sql! Takie jest moje zdanie, choć można i też tak uczyć się. Ja preferuję naukę na lokalnej bazie danych, i to bez względu, czy jest to baza MySQL, SQL Server, czy Oracle.

Natomiast Oracle daje też darmową aplikację, ale po zalogowaniu, i jest dostępna pod tym adresem https://www.oracle.com/pl/cloud/free/.

Teraz wystarczy wybrać i korzystać. Dla mnie najbardziej przypadła pierwsza aplikacja. Są również aplikacje płatne, w tym te co wyżej przedstawiłem (szczególnie pierwsza aplikacja), ale trzeba dokonać wpłaty, aby móc korzystać z większych możliwości.