Bezpieczeństwo swoich danych: Czy tworzysz kopie zapasowe?

      Możliwość komentowania Bezpieczeństwo swoich danych: Czy tworzysz kopie zapasowe? została wyłączona

Temat dość ważny, szczególnie, gdy jesteśmy narażeni bardziej na utratę danych niż 10 lat temu, gdy nie było aż tyle niebezpieczeństw, a było dużo. Dziś jest więcej. Dlatego, temat dotyczy tworzenia kopii zapasowych.

czy tworzysz kopie zapasowe

Kopia zapasowa. Własna grafika.

Pod pojęciem kopia zapasowa, są trzy rodzaje stosowane przez administratorów serwerów sieciowych, a nimi są: pełna kopia zapasowa, różnicowa kopia zapasowa i przyrostowa kopia zapasowa. Na temat tych kopii powstało wiele artykułów i książek, dlatego o tych rodzajach nie będę pisał.

Są dwie grupy osób. Pierwsza grupa robi kopie zapasowe a druga grupa ludzi ich wcale nie wykonuje. I możemy już teraz zadać sobie pytanie, po co tworzyć kopie zapasowe?

Wykonując kopie zapasowe swoich danych, i to bez względu, czy to są prywatne pliki z naszymi zdjęciami, skanami dokumentów, czy firmowe pliki (tu koniecznie trzeba wykonywać kopie zapasowe – najlepiej codziennie!), zabezpieczamy nasze dane przed ich utratą. A stracić dane w swoim komputerze nie jest trudno. Wystarczy nasze gapiostwo i usuwamy plik do kosza lub, jeżeli system operacyjny nam szwankuje, i trzeba przeprowadzić na nowo czystą instalację, to formatujemy dysk, nie zwracając uwagi na to, że mieliśmy tam swoje dane! To jest najczęstszy błąd użytkowników.Napiszę jeszcze raz, najlepiej nasze dane, projekty, zdjęcia mieć na osobnej partycji!

Również możemy stracić nasze dane pobierając oprogramowanie, które zaszyfruje nam cały dysk, lub po prostu zainfekuje ransomware, i nasze dane poszły….. i to bez powrotu.

Jak chronić nasze dane?

Jak już wyżej pisałem, aby chronić nasze dane, trzeba wykonywać kopie zapasowe. Możemy zrobić kopie naszych danych i przenieść na inną partycję, zewnętrzny dysk twardy, czy pendrive. Możemy mieć nasze dane też w chmurze, ale tu musimy się dobrze zastanowić, czy na pewno aż tak tego potrzebujemy. Najlepiej mieć kilka kopii w wielu miejscach, ale nie na oddzielnej partycji a na wielu nośnikach. Jeżeli, jesteśmy przyzwyczajeni do nagrywania płyt dvd, to możemy, ale musimy pamiętać, że raz wypalona płyta nie pozwoli nam na dogranie danych, chyba, że ustawimy, aby sesja nagranej płyty nie była zamknięta. Ten sposób tworzenia kopii zapasowych przez wypalanie płyt jest najrzadziej stosowany, bo dziś są już tak tanie nośniki danych, że nie opłaca się kupować płyt i tam nagrywać nasze dane.

Jeżeli prowadzimy stronę, czy sklep internetowy, który jest oparty na WordPress lub innym silniku, również trzeba wykonywać kopie zapasowe, najlepiej codziennie. Kopia zapewni nam możliwość przywrócenia danych przy złej aktualizacji WordPress, wprowadzenia zmian na stronie lub ataku! Prowadząc stronę firmową bez tworzenia kopii zapasowej, narażamy siebie na złą reputację! Nie muszę pisać dlaczego.

Całkowite przeniesienie danych nie jest kopią a zabezpieczeniem tzw.twardym. Też jest stosowana, i sam ją stosuję, aby przenieść całkowicie swoje projekty na inny dysk, niż mieć wszystko na dysku systemowym. I na koniec…

Kiedy kopię można nazwać kopią zapasową?

Kopię możemy nazwać tylko wtedy, gdy możemy taką kopię odtworzyć na drugim komputerze. Dotyczy to zarówno zwykłych plików, jak i stworzonych kopii przy użyciu wtyczek do WordPress lub oprogramowania wykonującego kopię zapasową.