Serwery NAS – do czego i dlaczego warto mieć? Alternatywa dla chmury!

      Możliwość komentowania Serwery NAS – do czego i dlaczego warto mieć? Alternatywa dla chmury! została wyłączona

Dzisiejszy temat będzie również dotyczył dysków, ale wykorzystywanych w serwerach NAS. Po co są i dlaczego warto mieć? O tym w tym temacie napiszę.

Na początku krótkie wyjaśnienie, ja nie mam takiego serwera NAS, gdyż na obecną chwilę nie jest mi potrzeby, i w zupełności wystarczają mi zewnętrzne dyski twarde 2.5 cala i te zasilane prądem, czyli dyski 3.5 calowe. Jednak napiszę, dlaczego warto mieć oraz kto powinien sobie taki serwer sprawić.

Serwer NAS, jako alternatywa dla chmury, nawet płatnej a nie tylko darmowej

Serwer NAS to sprzęt sieciowy, który zawiera dyski twarde. Mogą to być dyski 3.5 calowe HDD lub 2.5 calowe SSD – zalecam te drugie, ale jak zastosuje się HDD, to nie będzie źle. Serwer NAS może stanowić alternatywę dla chmury, która jest w Internecie. Niestety darmowe chmury mają ograniczoną powierzchnię dysku a konta premium są dużo droższe, i nie są tak bezpieczne! Dlatego są serwery NAS! Mając taki serwer  w domu, możemy magazynować nasze dane na swoim serwerze, nawet, gdy Internetu nie będziemy mieli. Takie serwery NAS mają już swoje oprogramowanie, które jest rozbudowane lub mniej rozbudowane, ale to zależy od firmy.

Jeżeli jesteś użytkownikiem, który mało przerzuca, kopiuje pliki, filmy na zewnętrzne dyski, to taki serwer NAS nie będzie Ci potrzebny! Tylko wydasz niepotrzebnie pieniądze. A mieć dla zasady, aby mieć, nie jest logiczne. Serwery NAS może być potrzebny takim osobom, którzy kopiują duże pliki (w GB! a nie tylko w MB), nagrywają dużo filmów i muzyki, robią dużej ilości zdjęć. Potrzebują ciągłego dostępu do danych z każdego miejsca w domu, lub po prostu chcą mieć dostęp, aby później pokazać film z wesela w telewizorze znajomym, gdy serwer jest przykładowo w innym pomieszczeniu, niż gdzie jest rodzina, czy znajomi.

Serwery NAS nie są tanie!

Niestety, minusem takich serwerów NAS jest ich cena. Najtańsze mogą kosztować lekko powyżej 500zł, nie taniej. A głównymi firmami takich serwerów NAS są:

  • Synology – jest dość drogi
  • QNAP – tańszy, ale też ma swoją cenę
  • WD – nie najtańszy, ale ma swoje modele, które mogą odpowiadać przeciętnym użytkownikom

Bez względu jakiej firmy się kupi taki serwer, taki zakup będzie kosztowny i to bardzo! Nie tylko serwery NAS firmy WD kosztują powyżej 500zł, ale i każdej firmy takie ceny mogą być. Powyżej 500zł do 600zł możemy dostać serwer z możliwością dodania dwóch dysków, a jeżeli chodzi o cenę, to już kwestia sklepu w jakim zakupi się.

I tym zakończę temat Serwerów NAS i dysków twardych i SSD.