Książki o WordPress. Jaka książka o CMS WordPress?

      Możliwość komentowania Książki o WordPress. Jaka książka o CMS WordPress? została wyłączona

O systemie CMS WordPress powstało wiele książek, i nie tylko o samej obsłudze, ale też tworzenia wtyczek i motywów. W tym temacie postaram się odpowiedzieć na pytanie zawarte w temacie. Zapraszam!

Książki o WordPress można podzielić na trzy kategorie:

  1. Obsługa podstawowa – większość jest takich książek,
  2. Tworzenie wtyczek – bardziej dla zaawansowanych użytkowników (programistów),
  3. Tworzenie motywów – dla grafików, i zaawansowanych użytkowników,

Jeżeli chodzi o punkty 2 i 3, to takich pozycji książek jest mało, co nie znaczy, że nie ma zainteresowania. Więcej jest kursów video, co są warte uwagi. Temat dotyczy punktu pierwszego, ponieważ o samej obsłudze systemu WordPress, książek jest dużo. I zadajmy sobie pytanie, jaką książkę wybrać? Aby ułatwić odpowiedź na to pytanie, to najlepiej, aby taka książka była świeża i przedstawiała aktualną wersję systemu WordPress. Kolejna rzecz, to obsługa edytora. Kiedyś był klasyczny edytor, a od wersji 5, jest nowy edytor Gutenberg. Dobrze by było, aby taka książka też to omawiała, chociaż same podstawy. A o samym edytorze Gutenberg, też powstała osobna książka.

Idąc dalej, sama obsługa systemu WordPress w książce dla początkujących, to nie wszystko, ważne aby omawiała podstawowe zabezpieczenia strony, dodanie certyfikatu SSL i dodanie strony do Google Search Console + tworzenie kopii zapasowej z migracją.

Bezpieczeństwo WordPress w książkach dla początkujących

Niestety, w obecnych wydaniach książek o tematyce WordPress i samej obsłudze, autorzy pomijają kwestię bezpieczeństwa/zabezpieczenia strony opartej na WordPress. Jedynie co omawiają w działach bezpieczeństwo, to kopia zapasowa, migracja i o darmowym certyfikacie SSL, i nic więcej! To jest ten duży minus. Wiadomo, że dla początkującej osoby ważna jest obsługa niż zabezpieczanie strony, ale jeżeli użytkownik dobrze nie pozna zagadnień ochrony strony, to taka strona będzie miała luki w zabezpieczeniach, i wtedy wykonanie samej kopii zapasowej, czy posiadanie certyfikatu SSL nie pomoże.