Dyski twarde i rodzaje. Do jakich zastosowań? Rozbudowa lub kupowanie komputera – cz.4

      Możliwość komentowania Dyski twarde i rodzaje. Do jakich zastosowań? Rozbudowa lub kupowanie komputera – cz.4 została wyłączona

W części czwartej napiszę. Jakie dyski twarde warto teraz zastosować przy modernizacji lub kupowaniu nowego komputera. Omówię też rodzaje dysków zwanych nośnikami danych. Zapraszam

Teraz kupując, czy modernizując komputer, to od kilku lat nie kupuje się dysków twardych HDD pod system operacyjny, czy nawet na własne dane. Jak już, to tylko na dane. Wynika to z bardzo prostej przyczyny, zwykłe dyski talerzowe HDD są bardzo wolne. Dlatego, instalować w roku 2021 system operacyjny na dysku talerzowym, nie jest dobrym wyborem.

Wróćmy do płyty  głównej…

Pisałem już na co zwracać uwagę przy kupnie płyty głównej, jeżeli o tym nie pisałem, to teraz o tym napiszę. Kupując płytę główną, to nie tylko mamy zwracać uwagę na sekcję zasilania, ilość obsługiwanych procesorów i pamięci RAM, ale czy jest możliwość zainstalowania dysków SSD M.2. Dyski 2,5 calowe SSD są dobre, ale te dyski są wyprzedzane przez mniejsze dyski M.2, które są jeszcze mniejsze i szybsze, i mają radiator (w zależności od rodzaju dysku).  Nie ma w tym nic złego, jeżeli zakupimy dysk SSD 2,5 cala, to są również nadal bardzo dobre dyski. A na dane? Mogą być dyski SSD, jak i nawet HDD! Jeżeli lubimy grać, i chcemy trzymać gry na innym dysku niż dysk systemowy, to również gry powinny być na dysku SSD. Jeszcze jedna sprawa co do dysków M.2. Są dyski M.2 na sata i na interfejs PCI-Express, i są dyskami M.2 ale to typ NVMe, i to są dyski dużo wydajniejsze! Jeżeli kopiujesz duże dane mające po kilkaset GB, jak nie TB, to taki dysk możesz kupić. Ale jest jedno ale!, uzyskasz duże prędkości tylko wtedy, gdy kopiujesz/przenosisz z dysku NVMe na drugi dysk tego samego typu. W innym przypadku, gdy kopiujesz z dysku SSD 2.5 cala na dysk M.2 NVMe, to przenoszenie danych  będzie wolniejsze.

Tak jak do grafiki komputerowej, czy tworzenia i edycji filmów w 4k, również należy wybrać dysk SSD. Jaki? To już kwestia gustu. Jeżeli na dysku podstawowym, ma być sam system, oprogramowanie, to najlepiej mieć od 256GB wzwyż np:500GB, ale to zależy jakie będzie oprogramowanie i dla jakiej osoby, ponieważ może zdarzyć się tak, że dla innej osoby wystarczy dysk 128GB i nic więcej.

Dodatkowo, oprócz rodzaju i pojemności dysku, warto zwrócić uwagę na szybkość przesyłu danych. Im większa, tym lepsza. To znaczy, im szybszy jest odczyt i zapis danych, tym lepsza jest wydajność.

I to tyle na temat dysków twardych