Windows 11 – metoda omijania modułu TPM 2.0

      Możliwość komentowania Windows 11 – metoda omijania modułu TPM 2.0 została wyłączona

W tym temacie napiszę o jednej z metod, jakie można zastosować, gdy chcemy zainstalować Windows 11 bez modułu TPM 2.0. Metod jest co prawda więcej, ale warto poznać i tę metodę.

omijanie modułu TPM 2.0

Własna grafika

Jak już pisałem w części pierwszej o instalacji systemu Windows 11  na starym komputerze, czyli tu, gdzie pojawiało się wiele poradników i metod ominięcia modułu TPM 2.0, to napisałem o usuwaniu pliku appraiserres.dll lub zmiany jego nazwy, aby podczas instalacji nie było komunikatu, że komputer nie spełnia wymagań.  Również we wspomnianym wyżej temacie napisałem, że można stworzyć pendrive z przygotowanym systemem, aby zainstalować Windows 11.  Czas aby pokazać jeszcze jedną metodę, a również była pokazywana w internecie, i to nie raz. Metoda ta polegała na utworzeniu w rejestrze katalogu i dwóch kluczy. A skoro jest dużo o tym materiałów w internecie, to jedynie opiszę, co trzeba zrobić.

W trakcie instalacji, gdy pojawi się okno aktywacji systemu Windows pokazane poniżej, należy wcisnąć klawisze Shift + F10.

Okno aktywacji systemu Windows

Po naciśnięciu powyższej kombinacji klawiszy, pokaże nam się czarne okno wiersza poleceń. Po X:\nazwa_użytkownika> wpisujemy bez odstępów regedit, co wywoła otwarcie kolejnego okna związane z rejestrem. W tym oknie mamy podział na lewą i prawą kolumnę. Po lewej mamy pięć kluczy.  Po prawej mamy utworzone klucze w danym katalogu rejestru. I wykonujemy następująco kroki:

  1. Znajdujemy klucz o nazwie HKEY_LOCAL_MASHINE i rozwijamy listę,
  2. Następnie odszukujemy katalog SYSTEM i ponownie rozwijamy,
  3. Teraz trzeba stworzyć klucz, co utworzy katalog. Aby to zrobić, klikamy na katalog SYSTEM prawym przyciskiem myszy i wybieramy nowy klucz o nazwie LabConfig – tu nazwa ma znaczenie i musi tak nazywać się, jak podaję. Inaczej nie będzie działać,
  4. Mając utworzony katalog LabConfig, przechodzimy do prawego białego okna. Widać domyślny klucz, ale tego nie ruszamy.
  5. Klikamy w biały pole prawym przyciskiem myszy, i wybieramy nowy klucz->wartość DWORD 32-bit. I nazywamy klucz tak jak podaję BypassTPMCheck. Po utworzeniu klucza, wybieramy prawym przyciskiem myszy edycję i w dane wartości zmieniamy z 0 na 1 i zapisujemy.
  6. Taki sam krok robimy dla drugiego klucza, z tym że, nazywamy klucz BypassSecureBootCheck i ponownie w dane wartości zmieniamy z 0 na 1 i zapisujemy.

Teraz ponownie uruchamiamy instalator Windows 11 i już nie dostaniemy komunikatu, że nie można zainstalować systemu Windows, bo komputer nie spełnia wymagań.